Norwood Flames Basketball Club - Adelaide's Premier Basketball Club

Easter Carnival

The Norwood Easter Classic is one of the largest basketball carnivals in Australia and is held over the Easter long weekend in April.

All the news, schedules can be found at the official http://www.easterclassic.com.au website.

The website may be currently down, please use this link: http://www.foxsportspulse.com/assoc_page.cgi?assoc=5187&pID=1

 

Previous Norwood Easter Classic Winners


12 Girls Championship

  • 1995 Melbourne
  • 1996 N W Lightning
  • 1997 N W Power
  • 1998 Eltham
  • 1999 Eltham
  • 2000 Doncaster
  • 2001 Knox
  • 2002 Eltham
  • 2003 Dandenong
  • 2004 Forestville
  • 2005 Sturt
  • 2006 Kilsyth
  • 2007 Dandenong
  • 2008 Woodville
  • 2009 Sturt
  • 2010 Altona
  • 2011 Forestville

12 Boys Championship

  • 1995 Norwood
  • 1996 Dandenong
  • 1997 Melbourne
  • 1998 Melbourne
  • 1999 Melbourne
  • 2000 Kilsyth
  • 2001 Melbourne
  • 2002 West Adelaide
  • 2003 Melbourne
  • 2004 Sturt
  • 2005 Blackburn
  • 2006 Sturt
  • 2007 Melbourne
  • 2008 Blackburn
  • 2009 Sturt
  • 2010 Dandenong
  • 2011 Dandenong

12 Girls A Grade

  • 1995 Norwood
  • 1996 Whittlesea
  • 1997 North Adelaide
  • 1998 Noarlunga
  • 1999 n/a
  • 2000 Frankston
  • 2001 Doncaster
  • 2002 n/a
  • 2003 Melbourne
  • 2004 Doncaster
  • 2005 n/a
  • 2006 n/a
  • 2007 n/a
  • 2008 Sturt
  • 2009 n/a
  • 2010 Melbourne
  • 2011 Blackburn

12 Boys A Grade

  • 1995 Noarlunga
  • 1996 Whittlesea
  • 1997 n/a
  • 1998 Melbourne
  • 1999 Norwood
  • 2000 Waverley
  • 2001 Bulleen
  • 2002 Bulleen
  • 2003 Waverley
  • 2004 n/a
  • 2005 Dandenong
  • 2006 Woodville
  • 2007 Woodville
  • 2008 n/a
  • 2009 Woodville
  • 2010 McKinnon
  • 2011 Dandenong


14 Girls Championship

  • 1995 Bulleen
  • 1996 Norwood
  • 1997 Dandenong
  • 1998 Bulleen
  • 1999 Sturt
  • 2000 Melbourne
  • 2001 Melbourne
  • 2002 Sturt
  • 2003 North Adelaide
  • 2004 Dandenong
  • 2005 Melbourne
  • 2006 Sturt
  • 2007 Bulleen
  • 2008 Forestville
  • 2009 Eastern
  • 2010 Bulleen
  • 2011 Bulleen

14 Boys Championship

  • 1995 Dandenong
  • 1996 Melbourne
  • 1997 Noarlunga
  • 1998 Melbourne
  • 1999 Eltham
  • 2000 Noarlunga
  • 2001 Eltham
  • 2002 Melbourne
  • 2003 Eltham
  • 2004 Sturt
  • 2005 West Adelaide
  • 2006 Mentone
  • 2007 Dandenong
  • 2008 Sturt
  • 2009 Diamond Valley
  • 2010 Sturt 1
  • 2011 Sturt

14 Girls A Grade

  • 1995 Noarlunga
  • 1996 Whittlesea
  • 1997 Dandenong
  • 1998 Sturt
  • 1999 Whittlesea
  • 2000 Eltham
  • 2001 Doncaster
  • 2002 North Adelaide
  • 2003 Waverley
  • 2004 Dandenong
  • 2005 Croydon
  • 2006 Knox
  • 2007 Woodville
  • 2008 Sturt
  • 2009 Blackburn
  • 2010 Warrandyte 1
  • 2011 Warrandyte 1

14 Boys A Grade

  • 1995 Dandenong
  • 1996 Whittlesea
  • 1997 Woodville
  • 1998 Woodville
  • 1999 Knox
  • 2000 Waverley
  • 2001 Whittlesea
  • 2002 Horsham
  • 2003 Eltham
  • 2004 Bulleen
  • 2005 Eltham
  • 2006 Bulleen
  • 2007 Horsham
  • 2008 Geelong
  • 2009 Horsham
  • 2010 Oakleigh
  • 2011 Oakleigh


16 Girls Championship

  • 1995 Norwood
  • 1996 Kilsyth
  • 1997 Kilsyth
  • 1998 Norwood
  • 1999 Kilsyth
  • 2000 Bulleen
  • 2001 Sturt
  • 2002 Eltham
  • 2003 Eltham
  • 2004 Kilsyth
  • 2005 Knox
  • 2006 North Adelaide
  • 2007 Dandenong
  • 2008 Melbourne
  • 2009 Sturt
  • 2010 Sturt
  • 2011 Knox

16 Boys Championship

  • 1995 Norwood
  • 1996 Melbourne
  • 1997 Melbourne
  • 1998 Woodville
  • 1999 Geelong
  • 2000 Melbourne
  • 2001 Dandenong
  • 2002 Eltham
  • 2003 Sturt
  • 2004 Norwood
  • 2005 Dandenong
  • 2006 Mentone
  • 2007 Dandenong
  • 2008 Sturt
  • 2009 Dandenong
  • 2010 Keilor
  • 2011 Melbourne 1

16 Girls A Grade

  • 1995 Whittlesea
  • 1996 Bendigo
  • 1997 Dandenong
  • 1998 Eltham
  • 1999 Sturt
  • 2000 Sturt
  • 2001 Whittlesea
  • 2002 Bendigo
  • 2003 Lightning Zone
  • 2004 Sturt
  • 2005 Mildura & Dandenong
  • 2006 North Adelaide
  • 2007 Norwood
  • 2008 Kilsyth
  • 2009 Camberwell
  • 2010 Kilsyth
  • 2011 Sandringham 1

16 Boys A Grade

  • 1995 Central Districts
  • 1996 Bendigo
  • 1997 Melbourne
  • 1998 Bulleen
  • 1999 Norwood
  • 2000 North Adelaide
  • 2001 Eltham
  • 2002 Dandenong
  • 2003 Blackburn
  • 2004 Frankston
  • 2005 Sturt
  • 2006 West Adelaide
  • 2007 Norwood
  • 2008 Hawthorn
  • 2009 Keilor
  • 2010 McKinnon
  • 2011 Camberwell & McKinnon


18 Girls Championship

  • 1995 Norwood
  • 1996 Melbourne
  • 1997 Kilsyth
  • 1998 Kilsyth
  • 1999 Kilsyth
  • 2000 Nunawading
  • 2001 Melbourne
  • 2002 Eltham
  • 2003 Eltham
  • 2004 Forestville
  • 2005 Norwood
  • 2006 Sturt
  • 2007 Norwood
  • 2008 Eltham
  • 2009 Sandringham
  • 2010 Melbourne
  • 2011 Melbourne

18 Boys Championship

  • 1995 Dandenong
  • 1996 Eltham
  • 1997 Sturt
  • 1998 Bulleen
  • 1999 Sturt
  • 2000 Eltham
  • 2001 Noarlunga
  • 2002 Eltham
  • 2003 Bulleen
  • 2004 Eltham
  • 2005 Melbourne
  • 2006 Sturt
  • 2007 Sturt
  • 2008 Sturt
  • 2009 Waverley
  • 2010 Waverley
  • 2011 Waverley

18 Girls A Grade

  • 1995 n/a
  • 1996 Sturt
  • 1997 T Bolts
  • 1998 Norwood
  • 1999 Eltham
  • 2000 Frankston
  • 2001 Warnambool
  • 2002 Eltham
  • 2003 Waverley
  • 2004 Blackburn
  • 2005 Camberwell
  • 2006 Blackburn
  • 2007 Camberwell
  • 2008 Sturt
  • 2009 n/a
  • 2010 Warrandyte
  • 2011 Sandringham

18 Boys A Grade

  • 1995 Waverley
  • 1996 Bendigo
  • 1997 Melbourne
  • 1998 Sturt
  • 1999 Whittlesea
  • 2000 North Adelaide
  • 2001 Forestville
  • 2002 Eltham
  • 2003 Eltham
  • 2004 Blackburn
  • 2005 Mentone
  • 2006 Mentone
  • 2007 McKinnon
  • 2008 Waverley
  • 2009 Melbourne
  • 2010 Darebin
  • 2011 McKinnon